EFI імені Lenovo VS Linux

Дав мені брат побавитися з забавкою: Lenovo ThinkCentre M81. Загалом штуковина хороша:

  • Intel Core i5 2400, 3.1GHz
  • 8Gb RAM
  • відео інтегроване; можна поставити низькопрофільну PCI-Express картку
  • мережа, звук, DVD, HDD, USB і т.д.

В мене довго руки не доходили попробувати що то за звір, але ото було три вихідних та й вирішив таки запустити глянути що там і як. Не зважаючи на присутність ліцензійної наклейки Windows 7 компутер приїхав з забугреччини не просто без операційки, а ще й при загрузці урочисто повідомив, що дані «сек'юрно ерейзнуті» якоюсь модною програмульою.

Ну невелика біда — після недовгого знайомства з настройками BIOS'a я почав ставити свій улюблений Mageia Linux.

Ліричний майже відступ:

Оскільки жорсткий диск в цьому девайсі звичайнісінький зайняло це діло майже дві години (я ставив з Plasm'ою і всіма решта «кораблями і пристанями»). Поки воно там ковбасилося я глянув на нутрощі: а чи можливо там поставити SSD, щоб все було не так плачевно.

Добрі новини:
на материнській платі присутні 4 SATA роз'єми.

Погані новини:
блок живлення має лише два виходи для живлення SATA дисків

Тому варіантів модернізації не так багато

  1. міняти HDD на SSD. Якщо нема потреби зберігати великі об'єми даних, то можна собі це дозволити без проблем. Якщо все ж треба — або буде дорого (SSD великого розміру досить дорогі) або доведеться працювати з зовнішнім накопичувачем.
  2. міняти DVD на SSD. Це вже приємніший варіант в плані ціни. Мінуси — нема DVD привода, замість нього діра в корпусі через яку видно нутрощі. Як на мене — оптимальний варіант. Інформацію на CD/DVD дисках вже мало хто зберігає — їх витіснили флешки. Кілька раз на рік підключити DVD через USB-перехідник — невелика проблема.
  3. шукати розгалужувач живлення. Для IDE роз'ємів вони точно були. Мали б існувати і для SATA. Блок живлення там хороший (FSP фігні не робить) — мав би витримати. Щоправда доведеться щось придумувати з розміщенням додаткового диска. В-принципі місця під штатним HDD мало б бути достатньо, але треба придумати якесь кріплення.

А тепер до того заради чого я почав цю писанину:

Після установки виявилося, що система завантажитися не може. Запит до дядька Гугля видав, що проблема відома: модні пацани з Lenovo захардкодили в EFI-загрузчику, що він повинен показувати тільки системи підписані "Windows Boot Manager" та "Red Hat Entrprise Linux".

  • грузимося з установочного диска в Rescue режимі
  • заходимо в командну стрічку і пишемо
    efibootmgr -c -L "Windows Boot Manager" -l "EFI\mageia\grubx64.efi"
  • перезагружаємся

Все. Проблему вирішено! Незрозуміло тільки нафіга було її створювати....

Загалом девайс мені сподобався: працює досить шустро і тихо, досить компактний. Я навіть подумував чи не залишити його собі, але здоровий глузд переміг: 90% "комп'ютерного" часу я і так проводжу за робочим компом, а вдома переважно користуюся ноутбуком. Мій теперішній стаціонарний комп де-факто перетворився на NAS, де я тримаю фільми, фото і т.д. — для тих цілей забагато навіть того Core 2 Quad, що є зараз.