EFI імені Lenovo VS Linux
Дав мені брат побавитися з забавкою: Lenovo ThinkCentre M81. Загалом штуковина хороша:
- Intel Core i5 2400, 3.1GHz
- 8Gb RAM
- відео інтегроване; можна поставити низькопрофільну PCI-Express картку
- мережа, звук, DVD, HDD, USB і т.д.
В мене довго руки не доходили попробувати що то за звір, але ото було три вихідних та й вирішив таки запустити глянути що там і як. Не зважаючи на присутність ліцензійної наклейки Windows 7 компутер приїхав з забугреччини не просто без операційки, а ще й при загрузці урочисто повідомив, що дані «сек'юрно ерейзнуті» якоюсь модною програмульою.
Ну невелика біда — після недовгого знайомства з настройками BIOS'a я почав ставити свій улюблений Mageia Linux.
Ліричний майже відступ:
Оскільки жорсткий диск в цьому девайсі звичайнісінький зайняло це діло майже дві години (я ставив з Plasm'ою і всіма решта «кораблями і пристанями»). Поки воно там ковбасилося я глянув на нутрощі: а чи можливо там поставити SSD, щоб все було не так плачевно.
Добрі новини:
на материнській платі присутні 4 SATA роз'єми.
Погані новини:
блок живлення має лише два виходи для живлення SATA дисків
Тому варіантів модернізації не так багато
- міняти HDD на SSD. Якщо нема потреби зберігати великі об'єми даних, то можна собі це дозволити без проблем. Якщо все ж треба — або буде дорого (SSD великого розміру досить дорогі) або доведеться працювати з зовнішнім накопичувачем.
- міняти DVD на SSD. Це вже приємніший варіант в плані ціни. Мінуси — нема DVD привода, замість нього діра в корпусі через яку видно нутрощі. Як на мене — оптимальний варіант. Інформацію на CD/DVD дисках вже мало хто зберігає — їх витіснили флешки. Кілька раз на рік підключити DVD через USB-перехідник — невелика проблема.
- шукати розгалужувач живлення. Для IDE роз'ємів вони точно були. Мали б існувати і для SATA. Блок живлення там хороший (FSP фігні не робить) — мав би витримати. Щоправда доведеться щось придумувати з розміщенням додаткового диска. В-принципі місця під штатним HDD мало б бути достатньо, але треба придумати якесь кріплення.
А тепер до того заради чого я почав цю писанину:
Після установки виявилося, що система завантажитися не може. Запит до дядька Гугля видав, що проблема відома: модні пацани з Lenovo захардкодили в EFI-загрузчику, що він повинен показувати тільки системи підписані "Windows Boot Manager" та "Red Hat Entrprise Linux".
- грузимося з установочного диска в Rescue режимі
- заходимо в командну стрічку і пишемо
efibootmgr -c -L "Windows Boot Manager" -l "EFI\mageia\grubx64.efi"
- перезагружаємся
Все. Проблему вирішено! Незрозуміло тільки нафіга було її створювати....
Загалом девайс мені сподобався: працює досить шустро і тихо, досить компактний. Я навіть подумував чи не залишити його собі, але здоровий глузд переміг: 90% "комп'ютерного" часу я і так проводжу за робочим компом, а вдома переважно користуюся ноутбуком. Мій теперішній стаціонарний комп де-факто перетворився на NAS, де я тримаю фільми, фото і т.д. — для тих цілей забагато навіть того Core 2 Quad, що є зараз.